
NUTRITION TIPS
HOW TO FUEL







FUELLING FOR TRAINING & RACING
Fuelling your training is just as important as getting all of your training sessions done.
Using nutrition during training has a number of valuable benefits:
- Get more from your sessions, especially your longer and harder efforts
- Back up your sessions by assisting with dehydration and recovery
- Get used to using the nutrition in terms of timing and planning
- Work out which flavours you prefer
- Trains your gut if you need to intake high amounts of carbohydrates (more than 60g per hour)

Talk about your brand

Talk about your brand

Talk about your brand

Talk about your brand

Talk about your brand
Talk about your brand

Talk about your brand

Talk about your brand
WHERE FIXX IS ON COURSE
HOW TO COMPARE NUTRITION PRODUCTS
SERVING SIZE
Add a tagline
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
SERVING SIZE
Add a tagline
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
SERVING SIZE
Add a tagline
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
CONSISTENCY OF DRINK
Add a tagline
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
MIXING CONVENIENCE
Add a tagline
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
COST PER SERVE
Add a tagline
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
Share
information about
your brand
with your customers.
Describe a product,
make announcements,
or welcome customers
to your store.
BLOG ARTICLES RELEVANT
-
A Fixx Nutrition Guide to the Sydney Marathon
This year, the Sydney Marathon kicks off Sunday, August 31, 2025. Newly crowned by the Abbot World Marathon Majors as the seventh Major race, the 2025 Sydney Marathon joins the...
A Fixx Nutrition Guide to the Sydney Marathon
This year, the Sydney Marathon kicks off Sunday, August 31, 2025. Newly crowned by the Abbot World Marathon Majors as the seventh Major race, the 2025 Sydney Marathon joins the...
-
Strength + Running Programs: Minimizing Cramps ...
Runners, if you’re looking to introduce strength training into the mix and have not made electrolytes your friend as yet, it may be time. For athletes balancing strength training and...
Strength + Running Programs: Minimizing Cramps ...
Runners, if you’re looking to introduce strength training into the mix and have not made electrolytes your friend as yet, it may be time. For athletes balancing strength training and...
-
Ironman Nutrition 101: Preventing Muscle Cramps...
Completing an Ironman isn’t just about fitness - it’s about grit, mental strength, and good old-fashioned preparation. It’s also about how you go about your daily routine during the lead-up...
Ironman Nutrition 101: Preventing Muscle Cramps...
Completing an Ironman isn’t just about fitness - it’s about grit, mental strength, and good old-fashioned preparation. It’s also about how you go about your daily routine during the lead-up...
Featured collection
-
Example product title
Regular price $19.99 AUDRegular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $19.99 AUDRegular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $19.99 AUDRegular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $19.99 AUDRegular priceUnit price / per
Featured collection
-
Example product title
Regular price $19.99 AUDRegular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $19.99 AUDRegular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $19.99 AUDRegular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $19.99 AUDRegular priceUnit price / per